význam slov vdát se/oženit se

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přesný význam slova vdát se, resp. oženit se. Běžně se tyto pojmy používají podle pohlaví osoby, která vstoupila do svazku manželského. Nedávno jsem však zaslechl, že správné užití těchto výrazů spočívá na skutečnosti, kdo z dotyčných si nechá příjmení. Mohli byste mi tuto informaci potvrdit nebo vyvrátit? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

o užití těchto výrazů v současné terminologii se nám nepodařilo nic zjistit.

Doporučujeme Vám obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz.

Podle Etymologického slovníku jazyka českého, Praha : Lidové noviny 1997 znamená

vdát se = praslovanský výraz v

ьdati, příčestí vid-ta v nejstarším spisovném indoevropském jazyce - staroindičtině znamená vindaté = bere si za ženu, vidaná = vzatá za manželku