význam slov: SLOUŽIT, POSLUHOVAT, VYSLUHOVAT

Text dotazu

Potřebovali bychom vymezit významový rozdíl mezi slovy SLOUŽIT, POSLUHOVAT, VYSLUHOVAT (VÝSLUŽBA). Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

uvedená slova sloužit, posluhovat a vysluhovat(výslužba) se často významově překrývají, přesto lze najít malé významové odstíny.

Sloužit
- obsluhovati někoho, pomáhat někomu: "Trpělivě sloužit nemocnému".
- být zaměstnán jako sluha: "U Sokolů sloužil od čtrnáctého roku."
- být zaměstnán v úřadě, na vojně a pod.: "Sloužil u soudu; sloužil jako učitel."
- konat prospěšné práce, pracovat ve prospěch někoho(knižní ráz): "Sloužit národu."
- dobře fungovat: "Zdraví už jí nesloužilo."
- být užíván, být určen: "Jazyk slouží k dorozumívání."
- být příznivý, svědčit: "Jarní mrazíky stromům neslouží."
- prokazovat úctu, být celý oddán: "Nerouhejte se dále Pánu jemuž sloužím."
- konat obřad, mše: "Dáme za jejich duše mše svaté sloužit."

Posluhovat
- konat pomocné práce v domácnosti, obyčejně v určitou denní dobu, často za plat: "Chodila domů prát a posluhovat."
- konat někomu drobné služby: "Při obědě posluhovala domácí hospodyně."
- posluhovat svátostí(= udělovat svátost)- zastaralý výraz

Vysluhovat
- službou něco získávat: " Ochotnické studio vysluhuje si stále více pochvaly."
- sloužením trávit delší dobu: "Kronbauer si tam vysluhoval první léta novinářská."
- horlivě někomu posluhovat, sloužit: "Nebude manželovi stále vysluhovat."

Výslužba
- stav zaměstnance po dokončení aktivní činnosti, odpočinek, penze. "Proti své vůli mohou být posláni do výslužby..."
- plat zaměstnance ve výslužbě, důchod: "Dostal slušnou výslužbu."

Použitá literatura a další příklady použití těchto výrazů:
Slovník spisovného jazyka českého. Za vedení Boh. Havránka ... [aj.] zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český ČSAV. Praha : Academia, 1989. -- 8 sv.

Příruční slovník jazyka českého. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957. 9 sv.