Význam slov škádlivka, rozpočítadlo

Text dotazu

Chtěla bych Vás velice požádat o vyvětlení pojmu škádlivka a rozpočítadlo,
případně o přidání příkladu.

Odpověď

Dobrý den,

dle malé československé encyklopedie je škádlivka typ říkadla (krátká báseň s jednoduchým a výrazným rytmem, žánr hlavně dětské poezie). Škádlivka by měla škádlit dětského adresáta.

Stejně tak mezi říkadla patří rozpočítadlo, kterým se děti rozpočítávají, tj. vybírají např., kdo vypadne z kola ven. Rozpočítadla tak napomáhají při dětských hrách.

Zdroj:

http://www.cotoje.cz/