Význam slov "pejřka, bréče, nevrdlouhat"

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o vysvětlení významu těchto slov do českého jazyka v knize K. Poláčka: pejřka, bréče, nevrdlouhat.

Odpověď

Dobrý den,

podle Slovníku jazyka českého znamená

- pejřka,-y lid. pýřavka, výraz je odvozen od slova pýří = vláknina (jako pýr)

- bréče, brečky (příslovce) = s brekem, s pláčem

- vrdlouhat = drze, nesmyslně lhát (v hrdlo lháti),někdy také ve významu vypravovat něco zajímavého, i třeba smyšleného, opakem je nevrdlouhat.

zdroj

Fr. Trávníček : Slovník jazyka českého. Praha : Slovanské nakladatelství 1950 Příruční slovník jazyka českého, Praha : ČSAV 1941-1943