význam rčení

Text dotazu

Prosím Vás o vysvětlení významu rčení: V nouzi poznáš přítele.

Odpověď

Dobrý den,
v prověřených slovnících jsme vysvětlení tohoto přirování nenalezli, ve Slovníku české frazeologie a idiomatiky je přirovnání "v nouzi poznáš přítele" použito opozitní ke spojení zachovat se / jednat jako svině, (= zachova se zrádně  a za cenu vlastní záchrany nebo prospěchu zklamat důvěru druhého a poškodit ...). Přirovnání  "v nouzi poznáš přítele" je zde uvedeno ve spojení s výkladem "je na něj spolehnutí, na něm můžeš stavět, splnit očekávání".

použitá literatura:
* Slovník české frazeologie a idiomatiky. 1, Přirovnání. Praha: LEDA, 2009. s. 348-349. ISBN 9788073352165.