Význám/původ příjmení Sokolíček

Text dotazu

Dobrý den, hledám původ/význam příjmení Sokolíček. V 17. století byla na území Česka jen jedna rodina s tímto jménem, v rodině koluje legenda, že rod pochází původně z Ukrajiny. Největší výskyt je na Vysočině, kde se zároveň hodně objevují jména Sokol, Sokolík, Sokolovský.

Odpověď

Dobrý den,

dle veřejně dostupných dat žilo ke dni 31.12.2016 v České republice 35 mužů s příjmením Sokolíček a 39 žen s příjmením Sokolíčková (https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=92896&typ=prijmeni).

Jméno je nejvíce koncentrováno na Vysočině, ale též v Moravskoslezském kraji (Karviná).

Slovník Naše příjmení uvádí původ jména Sokol od slova sokol = dravý pták nebo od místního jména Sokolovec, Sokolovice; podoby jména Sokola, Sokolák, Sokolář, Sokolíček, Sokolík, Sokolovský.

Encyklopedie Jména tajemství zbavená zahrnuje jména Sokol (další podoby Sokolák, Sokolář, Sokoli, Sokolíček, Sokolík, Sokolínský, Sokolev, Sokolovič, Skolovski[ý], Sokolowski) především do kategorie jmen "podle vlastností tělesných a duševních". Z těch prvních to mohl být např. nos dotyčného podobný zahnutému zobáku dravce. Obecně se jedná o charakteristiku "bystrého, rychlého, statného i statečného mladého muže". Na Slovensku byl "sokolem" nazýván "smělý a udatný mládenec". Někteří Sokolové dostali svá příjmení od jmen místních, např. pocházeli ze vsi se sokolem v názvu nebo z domu se sokolem na domovním znamení. Někteří mohli být i sokolníci.

Co se týče původu Vaší rodiny a zdali rod pochází z Ukrajiny, bude asi třeba prověřit genealogicky. Původ jména tomu moc nenapovídá. Bohužel takové informace nejsme schopni zjistit.

Použité zdroje

https://www.nasejmena.cz

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: Studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Jan Kotík, 1897 MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.