význam přísloví: "Co jsi z úst vypustil, ani párem koní nedostaneš zpět."

Text dotazu

Prosím o vysvětlení přísloví:
Co jsi z úst vypustil, ani párem koní nedostaneš zpět.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
význam přísloví se nám bohužel nepodařilo nalézt, ovšem v knize: BACHMANOVÁ, Jarmila a SUKSOV, Valentin. Jak se to řekne jinde: česká přísloví a jejich jinojazyčné protějšky. Vyd. 1. V Praze: Knižní klub, 2007. 381 s. Universum. ISBN 978-80-242-1878-6 můžete nalézt obdobné přísloví, která jsou zařazena do kategorie "duševní stránka člověka; hloupost, roztržitost, unáhlenost, lehkomyslnost".

Do této kategorie patří přísloví:
Vypuštěné slovo a rozlitou vodu nikdy neschytáš.
Propovíš-li slovo plaše, tisíci koňmi ho nevtáhneš zase.
Co z úst jak vrabec vyletí, žádnou měrou zase nevletí.
Kdo jednou ptáka z ruky pustí, na střeše ho těžko uchytí.

Domníváme se, že přísloví "Co jsi z úst vypustil, ani párem koní nedostaneš zpět" vyjadřuje, že člověk by měl přemýšlet nad tím, co říká, protože slova, která řekne unáhleně, lehkomyslně už nikdy nemůže vzít zpátky a člověk, kterému byla určena, si je bude pamatovat, byť se za ně můžeme omluvit.

Pokud byste potřebovala detailnější výklad, obraťte se, prosím, na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/).