Význam přísloví

Text dotazu

Přesná formulace dotazu:
Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o význam třech přísloví.
1) Boží mlýny melou pomalu, ale jistě.
2) Co jsi z úst vypustil, ani párem koní nedostaneš zpět.
3) Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet.

Moc Vám děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

některá z přísloví jsme již v rámci služby Ptejte se knihovny hledali a odpovědi můžete nalézt v archivu služby (http://www.ptejteseknihovny.cz/archiv, http://www.ptejteseknihovny.cz/search_form).

Vysvětlení významu přísloví "Co jsi z úst vypustil, ani párem koní nedostaneš zpět" naleznete na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2012/vyznam-prislovi-co-jsi-z-ust-vypustil-ani-parem-koni-nedostanes-zpet./?searchterm=úst vypustil  .

 

Přísloví "Boží mlýny melou pomalu, ale jistě" vyjadřuje neodvratný (byť i opožděný) trest za zlé čin, provinění působením osudových sil. Jde vlastně o boží soud, řízení boží, řízení osudu.

 

Přísloví "Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet" naleznete vysvětleno na stránkách časopisu Naše řeč Ústavu pro jazyk český AV ČR, viz http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=7423, druhý odstavec; dále např. diskuzní forum http://www.odpovedi.cz/otazky/co-znamena-kdyz-se-o-dvou-lidech-rekne-jeden-je-za-18-a-druhy-bez-2-za-20, příspěvek v časopise Vesmír http://www.vesmir.cz/clanek/kdyz-je-jeden-za-osmnact. Přísloví v podstatě vyjadřuje skutečnost, že jsou zmiňované osoby stejné (většinou míněné povahové vlastnosti).

 

Použitá literatura:

 

Červená, Vlasta, ed. et al. Slovník české frazeologie a idiomatiky. [Sv. 2], Výrazy neslovesné. 1. vyd. Praha: Academia, 1988. 511 s.

Pokud by Vás zajímala další přísloví, doporučujeme Vám nahlédnout do již zmiňovaného archivu služby PSK (http://www.ptejteseknihovny.cz/archiv) , kde naleznete mnoho zajímavých odpovědí.

 

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

04.06.2013 14:02

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu