Význam přísloví

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na význam těchto tří přísloví: 1. Lepší doma krajíc chleba, než v cizině kráva celá. 2. Ten, kdo pobývá všude, není nikde doma. 3. Člověk je doma tam, kde si pověsí klobouk. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

české přísloví: Lepší doma krajíc chleba, než v cizině kráva celá se používá poměrně často, existují i podobné varianty, např.: Lepší doma suchý brambor, než v cizině pečeně; Lepší doma hrách, než v cizině pečeni. Vysvětlení jsme v žádném nám dostupném zdroji nenašli. Přísloví spadá do kategorie  domov, příbuzenstvo, rodinné vztahy. Podobné jsou Doma je doma; Všude dobře, doma nejlépe; Svá vlastní jeskyňka lepší než Sinajská hora; Svá chaloupka peklo i ráj. V různých obměnách je používají i jiné národy. Každý by měl mít někde domov, z nějakého prostředí a regionu pochází, má tam "svoje kořeny, své blízké".

Přísloví, Člověk je doma tam, kde si pověsí klobouk, jsme také nenašli v žádné příručce o příslovích, ale význam je podobný jako  přísloví Tam domov, kde dobře, které jsme v příručkách s příslovími našli.  Je-li člověk někde spokojený a šťastný, může právě toto místo považovat za domov.

Ani další přísloví, které uvádíte, Ten, kdo pobývá všude, není nikde doma, příručky o příslovích neuvádějí.  Jedná se o jakýsi protiklad toho, že každý by měl mít někde doma, odněkud vycházet, někam patřit (a mít tam domov).

Čerpáno z: BITTNEROVÁ, Dana, SCHINDLER, Franz. Česká přísloví. Soudobý stav konce 20. Století. Praha: Karolinum, 1997.
BACHMANNOVÁ, Jarmila, SUKSOV, Valentin. Jak se to řekne jinde. Česká přísloví a jejich jinojazyčné protějška. Praha: Knižní klub, 2007.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.12.2012 15:35

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu