Význam příjmení Zifčák

Text dotazu

Dobrý den, snažím se nalézt význam příjmení Zifčák, budu rád za jakoukoliv pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Příjmení Zifčák patří do skupiny příjmení vzniklých z osobních jmen, kdy základ příjmení tvoří některé z křestních jmen, které se na území ČR hojně vyskytovala po staletí (např. jména apoštolů a světců). V případě příjmení Zifčák je základem hebrejské osobní jméno Jóséph, což znamená „nechť bůh přidá, bůh rozhojní“.

(Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. ISBN 80-86781-03-8.)

Z tohoto základu jsou pak odvozeny další podoby příjmení ovlivněné domáckou podobou osobního jména Jozef, jako například Josefčák, Jozefčák a nakonec také Zifčák.

Podle dat Ministerstva vnitra ČR se k roku 2016 nacházelo 252 výskytů příjmení Zifčák v celé ČR. Odkaz na informace zde: https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Zif%C4%8D%C3%A1k/hustota/.

Tématice původu příjmení se věnuje také pořad Českého rozhlasu. Připojujeme odkaz na epizodu věnující se příjmení Jozefy, které má svůj původ ve stejném osobním jménu jako příjmení Zifčák: https://dvojka.rozhlas.cz/jozefy-7546919.