význam příjmení Vitt

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli jde zjistit původ a význam příjmení Vitt(prý je
to italského původu ale nevím to přesně).

Odpověď

Dobrý den,

dle badatele Josefa Beneše je příjmení Vitt / Witt poněmčenou variantou příjmení Vít, které vzniklo z osobního jména ve stejném znění.

Jméno Vít je patrně latinského původu (z "vitus"), jeho význam ovšem není jasný (nejčastěji se vykládá jako "živoucí, veselý", někdy také "rád"). Bývá také odvozováno z němčiny a to buď s významem "široký" (z "wit") nebo "lesní" (z "witu").

Dle statistik Ministerstva vnitra (stav ke dni 28. 5. 2007) žije na území ČR 11 mužů a 18 žen s příjmením Vitt / Vittová; 27 mužů a 37 žen s příjmením Witt / Wittová.

Zdroje:

Beneš, J.: Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J. E. Purkyně, 1998

Knappova, M.: Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2006

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx