význam příjmení Trumpeš

Text dotazu

Dobrý den, jaký je prosím význam jména Miroslav a příjmení Trumpeš. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

jméno Miroslav je slovanského původu. Lze je vyložit jako „slavný mírem“, „slavící mír“, „mírumilovný“, „proslulý mírumilovností“. Obdobný význam má i jméno Slavomír. V neslovanských jazycích by se za ekvivalenty dalo považovat jména Friedrich (Bedřich) nebo Ireneus. Miroslav je jedním z nejfrekventovanějších jmen v Česku, jež bylo užíváno už ve staré češtině.

Informace o původu příjmení Trumpeš v nám dostupných zdrojích bohužel chybí. Zdá se ovšem, že má toto příjmení souvislost se středohornoněmeckým slovem „trumpe“, které bylo používáno pro označení hudebních nástrojů – trouby a bubnu

Zdroje:

Beneš, J.: Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J. E. Purkyně, 1998.

Knappová, M.: Jak se bude vaše dítě jmenovat?. Praha : Academia, 2010.