Význam příjmení Švejgl

Text dotazu

Dobrý den,
Jedna z mých předkyň se jmenovala Švejglová. Dnes již toto příjmení neexistuje, ale zajímal by mne původ a význam tohoto příjmení. Jediné co jsem prozatím vypátral bylo, že je to nejspíš počeštělé Schweigl. Nevíte, co by to mohlo znamenat?
Děkuji,
Zeman

Odpověď

Dobrý den,

ve zdrojích, které máme k dispozici, se příjmenív této podobně nevyskytuje. Nejbližší přijmení, od kterého by mohlo být odvozeno, je Schwaiger či Schweiger. To pochází ze středohornoněmeckého slova sweige, které znamená přibližně salaš, hospodářství zabývající se především výrobou a zpracováním mléka.

S pozdravem

Použité zdroje

Duden, Familiennamen : Herkunft und Bedeutung [von 20000 Nachnamen] / bearb. von Rosa und Volker Kohlheim
Nebentitel: Familiennamen. - Mannheim ; Leipzig ; Wien ; Zürich : Dudenverl., 2000. - (Medientyp: Buch) . - 912 S. : Ill., graph. Darst., Kt.
ISBN 3-411-70851-4.

Bahlow, Hans:
Deutsches Namenlexikon / Hans Bahlow. - 16. [Aufl.]. - [Frankfurt (Main)] : Suhrkamp, [2005]. - (Medientyp: Buch) . - 601 S.
(Suhrkamp-Taschenbuch ; 65)
ISBN 3-518-36565-7