Význam příjmení Šefara

Text dotazu

Dobrý den,
prosím Vás o význam a původ příjmení Šefara.
Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Šefara není bohužel uvedeno v žádné publikaci o původu příjmení, které máme k dispozici.

Nejblíže znějící příjmení, které jsme našli, je Šeferna a Šefrna - tato příjmení patrně vznikla kontaminací českého apelativa "ovčárna" a německého "Schäferei" stejného významu. Dalším možným výkladem je původ v místním jménu Ovčinec a Ovčírna, něm. Schäfern, a z podobných MJ ve Štýrsku.

 

Pokud byste se o příjmení chtěli dozvědět přesné informace, můžete zkusit kontaktovat Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/).

Pokud by Vás zajímaly statistiky četnosti výskytu příjmení u nás, zastoupení u mužů či žen, můžete se podívat na webové stránky http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php nebo http://www.kdejsme.cz/.

 

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.11.2016 16:45

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu