Význam příjmení Runkas Buchta Paindl

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla původ příjmení Runkas, Buchta a Paindl. Děkuji!

Odpověď

Dobrý den, příjmení  - Buchta (zmínky o něm už v roce 1381) z obecného jména buchta = druh pečiva, knedlík; nepálená cihla; přeneseně málo pohyblivý člověk). Patří do skupiny příjmení se slovním základem Buch (zmínky již v r. 1108, zkratkou z osobního jména Budislav apod. (Bucha, Bucháček, Buchan, Buchtele, Buchetka,...).

Runkas - příručky toto příjmení neuvádí, ale mohlo by pocházet ze středohornoněmeckého příd. jména runt, rundes - obratný, kulatý (příjmení Rund, Rundt, Runt).

Paindl - v příručce o jménech není uvedeno, ale mohlo by pocházet, stejně jako Pajdla z německého místního názvu Beidl v Horních Francích; ze staročeského jména pajdr = díže (příjmení Pajtléř - pekař v r. 1466)

Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.