Význam příjmení Manová

Text dotazu

Dobrý den.Potřebovala bych poradit s mým
příjmením.Chtěla bych zjistit z čeho by se mohlo odvodit....děkuji

Odpověď

Dobrý den,

z Vašeho dotazu nedokážeme zcela přesně určit, zda Vás zajímá výklad příjmení Mnová či Manová.  V dostupné literatuře jsme příjmení Mnová bohužel nenalezli, nejblíže se nám zdají příjmení Mňouček, Mňuk, která vycházejí ze zkomoleného apelativa (tj. slova obecného významu) vnouček, vnuk.

U příjmení Man uvádí kniha "Naše příjmení" několik možných výkladů. Toto příjmení má spojitost s přejatým apelativem (tj. slovem obecného významu) man = vazal, leník. Další možností je souvislost s německým apelativem Mann = muž. Příjmení Man také mohlo vzniknout z osobního jména německého původu začínajícího Man (Manfréd aj.). K příjmením  příbuzným k příjmení Man patří např. Mana, Manák, Manlík (z něm. zdrob.), Maněna, Manet(h), Manich, Manina, Maniš, Maňkoš, Manoch, Maňour, Manoušek, Manych nebo Manula.

Podle statistik Ministerstva vnitra ČR
(http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx) bylo v  ČR k
1.5.2009 515 mužů a 849 žen s příjmením Man/Manová. Příjmení Mnová jsme v této statistice nenalezli.

Pokud byste měla zájem o další informace související s výkladem či původem Vašeho příjmení, doporučili bychom Vám obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna).

použitá literatura:
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác, 2004. s. 112, 120. ISBN 80-86781-03-8.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.02.2010 10:31

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu