Význam příjmení Manová

Text dotazu

Dobrý den.Potřebovala bych poradit s mým
příjmením.Chtěla bych zjistit z čeho by se mohlo odvodit....děkuji

Odpověď

Dobrý den,

z Vašeho dotazu nedokážeme zcela přesně určit, zda Vás zajímá výklad příjmení Mnová či Manová.  V dostupné literatuře jsme příjmení Mnová bohužel nenalezli, nejblíže se nám zdají příjmení Mňouček, Mňuk, která vycházejí ze zkomoleného apelativa (tj. slova obecného významu) vnouček, vnuk.

U příjmení Man uvádí kniha "Naše příjmení" několik možných výkladů. Toto příjmení má spojitost s přejatým apelativem (tj. slovem obecného významu) man = vazal, leník. Další možností je souvislost s německým apelativem Mann = muž. Příjmení Man také mohlo vzniknout z osobního jména německého původu začínajícího Man (Manfréd aj.). K příjmením  příbuzným k příjmení Man patří např. Mana, Manák, Manlík (z něm. zdrob.), Maněna, Manet(h), Manich, Manina, Maniš, Maňkoš, Manoch, Maňour, Manoušek, Manych nebo Manula.

Podle statistik Ministerstva vnitra ČR
(http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx) bylo v  ČR k
1.5.2009 515 mužů a 849 žen s příjmením Man/Manová. Příjmení Mnová jsme v této statistice nenalezli.

Pokud byste měla zájem o další informace související s výkladem či původem Vašeho příjmení, doporučili bychom Vám obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna).

použitá literatura:
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác, 2004. s. 112, 120. ISBN 80-86781-03-8.