Význam příjmení Kalinovič, Klainovič

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mě původ a význam příjmení Klainovič. Děkuji
Poznámka zpracovatele dotazu: tazatel v názvu e-mailu uvedl jméno Kalinovič

Odpověď

Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda-li pátráte po informacích vztahujících se k příjmení Kalinovič nebo Klainovič.

K příjmení Kalinovič jsem nalezla pouze:
KALINA. 235. nejrozšířenější příjmení. Obec Kalenice, pův. Kalinice (o. Strakonice). Blízká příbuzná jména: Kalenička, Kalináč, Kaliňák, Kalinec, Kalinič, Kalinin, Kalinka, Kalinovský, Kalinský. Výklad původu: Mnozí soudí že "kalina" patřila ke starým slovanským ochranným jménům. (...) V dřívějších dobách se tyto keře - kalina je označení nejen rostliny samé, ale i jejich plodů, červených kuliček - prý pěstovaly bezmála v každé zahrádce nebo před chalupou (...). "Kalinina" se nazývalo jídlo z těchto kuliček (...). Pokládali je rovněž za léčivé. Kdo jejich účinek obzvlášť vychvaloval a "propagoval", mohl se stát rovněž Kalinou.
(...) značka pro text, který jsem pro účely této odpovědi vynechala!
Zkráceně citováno z publikace:
MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. 2. vyd. Praha : Epocha, 2002, s. 113-114. ISBN 80-86328-10-4.

Podobné informace o příjmení Kalina též v publikaci: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004, s. 80. ISBN 80-86781-03-8.

K příjmení Klainovič jsem nalezla pouze:
KLEIN (=něm. "klein" = "malý")
(...) Příjmení Klein patří k těm, jež byla odvozena z "vlastností tělesných a duševních". (...) jako obecné slovo má význam malý, nepatrný, nevýznamný, slabý, povolný, nemužný. (...)
(...) značka pro text, který jsem pro účely této odpovědi vynechala!
Zkráceně citováno z publikace:
MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. 1. vyd. Sv. 2. Praha : Epocha, 2003, 139-140. ISBN 80-86328-30-9.

Uvedené publikaci si může registrovaný čtenář Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje rezervovat pro výpůjčku domů prostřednictvím on-line katalogu na http://aleph.svkpl.cz