význam příjmení Ilík

Text dotazu

Jaký je původ a význam příjmení Ilík

Odpověď

Dobrý den,

konkrétně příjmení Ilík není v publikacích o českých příjmeních uvedeno.

Pravděpodobně ovšem bylo podobně jako příjmení Ilek, Ilk či Ilčík odvozeno z osobního jména Jiljí (z řeckého Aegidius - česká podoba vznikla nejspíše z 2. pádu latinské varianty Gilius (2. pád = Gilii) - počáteční Gi- se čte jako Ji-) - znamená "záštita, ochrana; štítonoš".

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? 4., přeprac. a dopl.vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.