Význam příjmení - Ibl, Meszároš, Exner

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na původ a význam příjmení: Ibl,Meszároš a Exner.

Odpověď

Dobrý den,

kniha "Naše příjmení" uvádí u Vámi jmenovaných příjmení následující

vysvětlení:

* Ibl - z německého přídavného jména übel=špatný; snad též německá zdrobnělina z Ubo, tj. domácí podoby osobního jména Ulbert

* Exner - z německého apelativa (tj. slova obecného významu) Öchsner = volák, volař

* Meszáros, Mészárosz, Meszároš, Mézsároš - z maďarského apelativa = řezník

Podrobnější výklad původu příjmení Exner je možné nalézt v knize "Jména tajemství zbavená". Podle této publikace byl Exner člověk, který měl co dělat s voly. Vyjádřeno staršími českými ekvivalenty: "volák, volár, volař, skoták". Patřil k selské čeledi: měl na starost volskou stáj nebo voly pásl; někdo, kdo s nimi jezdil, tedy pracoval (oral, převážel náklady atd.). Nebo je jen poháněl či popoháněl. Exnerem/Volákem byl pravděpodobně pojmenován i ten, kdo s voly obchodoval: kupoval je nebo prodával.

Podle statistiky Ministerstva vnitra

(http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx) žilo k 15.7.2009 v ČR 183 mužů a 170 žen s příjmením Ibl/Iblová, 517 mužů a 585 žen s příjmením Exner/Exnerová a 58 mužů a 74 žen s příjmením Meszároš/Meszárošová.

použitá literatura:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác, 2004. s. 48, 73, 117. ISBN 80-86781-03-8.

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : příjmení pod mikroskopem. Praha

: Epocha, 2004. s. 189. ISBN 80-86328-58-9.