Význam příjmení Hrnčiříková

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na původ a hlavně význam příjmení Hrnčiříková.

Odpověď

Vážená paní (…),

původ a význam příjmení Hrnčiřík je odvozen od řemesla hrnčíř. Existují různé varianty: Hrnčár, Hrnčárek, Hrnčirík, Hrnčiřík, Hrneček, Hrnek, Hrnka či Hrnko. Pro erudovanější výklad se ještě můžete zkusit obrátit na Jazykovou poradnu ÚJČ AV ČR, viz http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8.