Význam příjmení Havrda

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se dozvěděl význam a původ
příjmení Havrda.

Odpověď

Dobrý den, podle knihy Naše příjmení Dobravy Moldanové pochází příjmení Havrda buď z havrdit = štěkat, nebo je blízce příbuzné příjmení Habart, které vzniklo z německého osobního jména Eberhart = silný jako kanec; slovo obecného významu habart = tělesný strážce, biřic.

Ministerstvo vnitra ČR k 9. 5. 2007 evidovalo 678 nositelů příjmení Havrda v pořadí četnosti na 1038. místě a 706 nositelek v pořadí četnosti na 1071.

místě.

Zdroje:

Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- Vyd. 2., upr.. -- Praha : Agentura Pankrác, 2004. -- 229 s.

Ministerstvo vnitra ČR:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx