význam příjmení DUNDR

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na význam příjmení
DUNDR. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

význam příjmení můžete najít v těchto knihách:

*KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Jan Kotík, 1897.

*MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. 2. vyd. Praha: Epocha, 2002. ISBN 80-86328-10-4.

*MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1. vyd. Praha: Epocha, 2004. ISBN 80-86328-58-9. ISBN 80-86781-03-8.

*MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004.

Příjmení Dundr, dle Moldanové, pochází ze středohornoněmeckého slova donder, německy Donner = hrom.

Další varianty příjmení: Dunder.

Jestliže má příjmení německý původ, tak Vám doporučujeme nahlédnout do knihy Německá příjmení u Čechů.

*BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem : Univerzita J.E.Purkyně, 1998. ISBN 80-7044-212-3.

Pokud Vás zajímá více, můžete se obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna).

Pro zajímavost četnost příjmení Dundr dle statistiky MVČR ke dni 15.7.2009 je 170 (http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx).

Jestliže vás zajímá výklad osobních jmen, tak můžete nahlédnout do těchto knih:

*BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. 1. vyd. Praha : Regia, 2003.

*KNAPPOVÁ, M.: Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2006.

*RAMEŠ, Václav. Po kom se jmenujeme? : encyklopedie křestních jmen. 1. vyd. Praha : Libri, 2000.