význam příjmení Blahušiaková

Text dotazu

Dobrý den,ráda bych zjistila původ a význam příjmení Blahušiaková

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Blahušiak, Blahušiaková se nám bohužel nepodařilo vyhledat v nám dostupných zdrojích zabývajících se původem a významem příjmení. Pravděpodobně kvůli jeho velmi nízkému výskytu na území České republiky. Pro zajímavost v roce 2012 žilo v ČR pouze 6 lidí s tímto příjmením. 2 muži a 4 ženy. (Nejspíš tedy pouze Vaše rodina).

Podařilo se nám však najít příjmení Blažuš, Blahůšek apod., která by mohla mít stejný základ jako to Vaše. Tato příjmení tedy vznikla z osobních jmen. Např. Blahoslav (jmeno slovanského původu = blahoslavený, příp. šťastně slavený), Blahomil (jméno slovanského původu, znamená milující dobro, blaho) či Blažej (jméno nejasného původu a významu, přejato z latiny. Často se vykládá z řeckého slova bleché = bleptavý, breptavý; neobratný, tupý, popřípadě z řec. Blasios, tj. trpící na zápal kloubů.

Se svým dotazem se také můžete zkusit obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČRhttp://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/, kde by Vám měli být schopni odborníci na český jazyk poskytnout uspokojivější odpověď.