význam příjmení Blahušiaková

Text dotazu

Dobrý den,ráda bych zjistila původ a význam příjmení Blahušiaková

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Blahušiak, Blahušiaková se nám bohužel nepodařilo vyhledat v nám dostupných zdrojích zabývajících se původem a významem příjmení. Pravděpodobně kvůli jeho velmi nízkému výskytu na území České republiky. Pro zajímavost v roce 2012 žilo v ČR pouze 6 lidí s tímto příjmením. 2 muži a 4 ženy. (Nejspíš tedy pouze Vaše rodina).

Podařilo se nám však najít příjmení Blažuš, Blahůšek apod., která by mohla mít stejný základ jako to Vaše. Tato příjmení tedy vznikla z osobních jmen. Např. Blahoslav (jmeno slovanského původu = blahoslavený, příp. šťastně slavený), Blahomil (jméno slovanského původu, znamená milující dobro, blaho) či Blažej (jméno nejasného původu a významu, přejato z latiny. Často se vykládá z řeckého slova bleché = bleptavý, breptavý; neobratný, tupý, popřípadě z řec. Blasios, tj. trpící na zápal kloubů.

Se svým dotazem se také můžete zkusit obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČRhttp://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/, kde by Vám měli být schopni odborníci na český jazyk poskytnout uspokojivější odpověď.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.06.2013 09:18

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu