Význam příjmení

Text dotazu

původ a význam příjmení Brabec, Hašek a Kurka

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Brabec patří do skupiny příjmení z apelativ, tj. podstatných jmen, přídavných jmen, sloves, příslovcí, částic a citoslovcí obecného významu. V tomto případu jde o skupinu příjmení ze jmen ptáků - brabec = vrabec. Příjmení bylo zaznamenáno už v r. 1405. Další podoby jména, které vznikly také z nářečních synonym, jsou např. Vrábek, Brábek, Vrabík, Vrábel.

Příjmení Hašek patří do skupiny příjmení, která vznikla z osobního (tj. rodné a křestní) jména latinského původu. Haš (Haš-ek) zkráceno z křestního jména Haštal, které pochází z latinského jména Castulus = čistý. Další podoby jména jsou např. Háša, Hašák, Haška, Haškovec.

Příjmení Kurka patří do skupiny příjmení z apelativ, tj. podstatných jmen, přídavných jmen, sloves, příslovcí, částic a citoslovcí obecného významu. V tomto případu jde o příjmení z názvů ptactva domácího - kura, zdrobněle kurka = slepice. Další podoby jména jsou Kurečka a Kurek = kohout.

Použité zdroje:

Knappová, Miloslava

Příjmení v současné češtině / Miloslava Knappová. -- 1. vyd. -- Praha : AZ servis, 1992. -- 185 s., tb.

Moldanová, Dobrava

Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- 1. vyd. -- Praha : Mladá fronta, 1983. -- 289 s.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna města Plzně, p. o.

Datum zadání dotazu

15.04.2010 10:08

Jiří Godža píše:
Úterý 27.02.2018 21:33
Dobrý den, nikde jsem zatím nedokázal zjistit původ a význam mého příjmení. Předem děkuji za odpověď.
PSK - admin píše:
Středa 28.02.2018 14:01
Dobrý den,

příjmení Godža je v České republice opravdu mimořádně vzácné. V celé republice žije pouze kolem 15 nositelů tohoto jména, pouze v okolí Karlových Varů a Rožnova pod Radhoštěm.
Statistiky zaznamenávají prvního narozeného s tímto příjmením ve druhé polovině 60. let. Je tedy pravděpodobné, že se bude jednat o jméno cizího původu.
Podle celosvětové statistiky jde o velmi vzácné příjmení, neexistuje země, kde by počet nositelů překročil několik desítek. V blízkých státech jako Slovensko a Polsko nebo Maďarsko je toto příjmení ještě vzácnější.
Jedině na Ukrajině je počet vyšší než v České republice (28), ovšem v poměru k velikosti státu to není nijak velký rozdíl.
K dispozici máme příručky zabývající se českými a německými jmény, kde toto příjmení není.

Proto, bohužel, nejsme schopni uspokojivě odpovědět, odkud pochází příjmení Godža.

Použité zdroje:

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. V Praze: A. Kotík, 1894. 288 s.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s.

http://www.kdejsme.cz/prijmeni/God%C5%BEa/

http://forebears.io/surnames/godza
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu