Význam příjmení

Text dotazu

původ a význam příjmení Brabec, Hašek a Kurka

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Brabec patří do skupiny příjmení z apelativ, tj. podstatných jmen, přídavných jmen, sloves, příslovcí, částic a citoslovcí obecného významu. V tomto případu jde o skupinu příjmení ze jmen ptáků - brabec = vrabec. Příjmení bylo zaznamenáno už v r. 1405. Další podoby jména, které vznikly také z nářečních synonym, jsou např. Vrábek, Brábek, Vrabík, Vrábel.

Příjmení Hašek patří do skupiny příjmení, která vznikla z osobního (tj. rodné a křestní) jména latinského původu. Haš (Haš-ek) zkráceno z křestního jména Haštal, které pochází z latinského jména Castulus = čistý. Další podoby jména jsou např. Háša, Hašák, Haška, Haškovec.

Příjmení Kurka patří do skupiny příjmení z apelativ, tj. podstatných jmen, přídavných jmen, sloves, příslovcí, částic a citoslovcí obecného významu. V tomto případu jde o příjmení z názvů ptactva domácího - kura, zdrobněle kurka = slepice. Další podoby jména jsou Kurečka a Kurek = kohout.

Použité zdroje:

Knappová, Miloslava

Příjmení v současné češtině / Miloslava Knappová. -- 1. vyd. -- Praha : AZ servis, 1992. -- 185 s., tb.

Moldanová, Dobrava

Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- 1. vyd. -- Praha : Mladá fronta, 1983. -- 289 s.