Význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
  chtěl bych vědět, jak vznikla příjmení "Šotola" a "Bernklau"
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

U příjmení Šotola příručka nabízí několik možností vysvětlení původu. Příjmení mohlo vzniknout počeštěním německé zdrobněliny apelativa Schote, což znamená lusk. Apelativum šotola též znamená čepice u Čechtína na Třebíčsku. Nabízí se též slovo Schotte ve významu Skot, je to ale také apelativum ve významu podomního obchodníka. Poslední možností je apelativum šotolina, které znamená drobný štěrk.
(Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. ISBN 80-86781-03-8)

Původ příjmení Bernklau jsme vyhledávali v příručce o původu německých příjmeních u Čechů. Rovněž se nabízí vícero možností. Příjmení může být odvozeno od místního názvu obce Bezvěrov u Manětína – v německém jazyce Bernklau. V německém Sasku se též nachází obec Bärenklau a toto slovo je též pojmenováním rostliny – v češtině bolševník.

(Zdroj: Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně. ISBN 80-7044-212-3)

Podle dat Ministerstva vnitra ČR se k roku 2016 nacházelo 445 výskytů příjmení Šotola a 91 výskytů příjmení Bernklau v celé ČR. Odkazy na informace zde:

https://www.kdejsme.cz/prijmeni/%C5%A0otola/hustota/
https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Bernklau/hustota/

Připojujeme též odkaz na epizodu pořadu Českého rozhlasu O původu příjmení, která se věnuje příjmení Bernklau: https://dvojka.rozhlas.cz/bernklau-8904057