Význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
  chtěl bych vědět, jak vznikla příjmení "Šotola" a "Bernklau"
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

U příjmení Šotola příručka nabízí několik možností vysvětlení původu. Příjmení mohlo vzniknout počeštěním německé zdrobněliny apelativa Schote, což znamená lusk. Apelativum šotola též znamená čepice u Čechtína na Třebíčsku. Nabízí se též slovo Schotte ve významu Skot, je to ale také apelativum ve významu podomního obchodníka. Poslední možností je apelativum šotolina, které znamená drobný štěrk.
(Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. ISBN 80-86781-03-8)

Původ příjmení Bernklau jsme vyhledávali v příručce o původu německých příjmeních u Čechů. Rovněž se nabízí vícero možností. Příjmení může být odvozeno od místního názvu obce Bezvěrov u Manětína – v německém jazyce Bernklau. V německém Sasku se též nachází obec Bärenklau a toto slovo je též pojmenováním rostliny – v češtině bolševník.

(Zdroj: Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně. ISBN 80-7044-212-3)

Podle dat Ministerstva vnitra ČR se k roku 2016 nacházelo 445 výskytů příjmení Šotola a 91 výskytů příjmení Bernklau v celé ČR. Odkazy na informace zde:

https://www.kdejsme.cz/prijmeni/%C5%A0otola/hustota/
https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Bernklau/hustota/

Připojujeme též odkaz na epizodu pořadu Českého rozhlasu O původu příjmení, která se věnuje příjmení Bernklau: https://dvojka.rozhlas.cz/bernklau-8904057

 

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

23.01.2023 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu