význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den, zajímá mne vznik a význam příjmení "Kalousek".
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

původ jména Kalousek jsme nalezli popsaný v několika publikacích. Jedná se o příjmení vzniklé od původu věci, konkrétně zde druhu ptactva – sovy – kalouse.

 „Ptactvo : Pták, Ptáček, Ptura, Petvička; Orel, Vorel, Horel, Orlík, Odlík, Vorlík, Vorlíček, Orlich;. Sokol; Sup; Kryf; Káňa, Káně, Káník; Luňák, Luňáček; Krahulec, Krahulík; Jestřábek; Poštolka, Postůlka, Poštůlka; Sova, Sůva, Sovič, Sovák, Sovoušek, Sovina, Sovadina; Vejr. Vejrík, Výrava; Kalous, Kalus, Kaluš, Kalouš, Kalousek, Kaloušek…“

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. V Praze: A. Kotík, 1894. s. 158. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:32cb8586-5724-4dea-9eb7-659a3f03c1b3

nebo

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: Studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Jan Kotík, 1897. s. 158. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:53a20440-fddf-11e6-8830-005056827e51

Velmi pěkně a podrobně je jméno Kalousek pojednáno v publikaci Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.

Z textu vybíráme:

„Myslím, že povědomí o obecném pojmu kalous, z nějž jsou obě příjmení odvozena, se víc a víc vytrácí. Kalousků u nás máme 1980, .. Tož si je osvěžme starou definicí: „Kalous ... ušatá sova u nás nejrozšířenější, za dne je přikrčen; spolčuje se zvláště v létě v hejnka, která za šera myši a rejsky honí, takže se stává hospodářům velmi užitečným.“ Kalousovy parametry: „Délka těla 35 cm, křídel 29 cm, ocasu 15 cm.“ U kalousků, protože jde evidentně o menší exemplář, budeme muset asi nějaké ty centimetry ubrat. ….. Kalouse, stejně jako sýčka, považovali předkové za posla smutných a tragických zpráv. …… Kalous ovšem své sloveso má. Hanácké „kalósovat“ znamená „potulovat se po nocích“ (jako ten noční pták). Někdejší „kalousovat“ (už je také jestli ne pohřbené, tak na cestě k jazykovému hrobu) mělo obsah: „být vzhůru dlouho do noci, ponocovat“. Předkové nadávali kalousem lidem mrzutým, nevrlým, zkrátka morousům.“

Zdroj: MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. Praha: Epocha, 2004. s. 115, 116. ISBN 80-86328-58-9. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:abf01130-84a7-11e5-be6a-001018b5eb5c

Další zdroje:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. s. 80. ISBN 80-86781-03-8. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:ab6f3e10-4016-11e4-bc3a-005056827e51