Význam příjmeni

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mě původ a význam příjmení Alkier.

Odpověď

Dobrý den,

původ příjmení lze nalézt ve východním Prusku. Alkier může odkazovat na staré pruské šlechtické jméno, nebo na pohanského duchovního. Známá obdobná slova jsou:

  • prusky "alkas" = svatý lesní chrám
  • "alkas, elkas" = svatý, posvátný, chráněný, nedotknutelný, tabu
  • lotyšsky "elks" = bůžek, modla
  • prusko-litevsky "alka" = a) hora; b) obětní místo na nějakém vyvýšeném místě (pahorku); c) mohyla d) modla, figur(k)a boha či bůžka; e) chrám zasvěcený bůžkům

Použité zdroje

http://genwiki.genealogy.net/Alkier/_Olk/_Elke_(Familienname)