význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
  zajímalo jak a z čeho vzniklo příjmení Háp.

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny. K samotnému příjmení Háp se nám v našich zdrojích nepodařilo dohledat dostatečné množství zdrojů, abychom s jistotou mohli určit jeho původ.

Dle nalezené literatury se domníváme, že příjmení Háp může mít dva původy. Buď se jedná o počeštělou verzi německého Haupt, nebo příjmení onomatopoického (zvukomalebného) charakteru.

Web zdvorily.wz.cz uvádí:

„Příjmení Háp vzniklo patrně od německého Haupt (hlava i rodiny, hlavní, vrchol, náčelník, čelo). Příjmení Haupt bylo již v 16. století četné v okolí Moravské Radiměře a Vendolí na Svitavsku, tj. prostoru někdejšího německého jazykového ostrova zvaného Hřebečsko. Přenesením příjmení Haupt do českého prostředí Poličska byla původní německá podoba příjmí Haupt postupně zkomolena na tvary Haubt, Haub, Haup, Haap, Háp. Časté je prolínání těchto příjmí v zápisech.

Druhá teorie říká, že příjmení Háp lze také odvodit i z českého prostředí od slova hapati, tj. udělat hop (srovnej Kotík-Naše příjmení, 1897). První Hap tak mohl svoji přezdívku získat od toho, jak někde seskočil (hapal) či skočil (udělal hop) či podle stylu jeho chůze či běhu.“

Bohužel na stránce nejsou uvedeny zdroje, ze kterých text čerpá a proto nemůžeme doložit, že jde o důvěryhodnou informaci.

ZDROJE:

*KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Kort, 2002. ISBN 80-238-8173-6. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:07b71fd0-76fe-11e4-b2f6-005056827e51

*Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně. ISBN 80-7044-212-3. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:2628e730-cad0-11e3-aec3-005056827e52