význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den zajímal by mě význam a vznik příjmení RAIT děkuji

Odpověď

Dobrý den,

omlouvám se za prodlouženou lhůtu, ale měla jsem dovolenou.

K Vašemu dotazu se mi podařilo vystopovat následující: příjmení Rait má původ v německém slově Reute, což znamená vyklučené místo nebo paseka. Souvisí tedy i s mítsním jménem Reut(h) velmi častým, v Bavorsku či s místním jménem Rait(h),  které je naopak velmi časté v Rakousku.

Další příjmení s podobným původem jsou Rajt, Raiter, Rajter, Raitmayer (první známá zmínka: 1654; = Majer z paseky apod.), Reiter, Reiter, Reitr, Reitmajer, Reitmayer, Reitmaeier, Rajtora, Royt, Rojt, Reith a Roidt.

Použité zdroje

Moldanová, D. 2015: Naše příjmení. Praha (4. vydání)
www.prijmeni.cz