Vyznam prijmeni

Text dotazu

Ahoj,jaky puvod ma na Breclavsku prijmeni Garsic-Garsicova,s hackem nad s,diky

Odpověď

Dobrý den,

 

příjmení Garšic se vyskytuje pouze 38x v České republice a původní oblastí výskytu je Břeclavsko a Hodonínsko. Další oblastí četnějšího výskytu je Opavsko a Ostravsko, viz http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Gar%C5%A1ic/

 

Přesné vysvětlení původu jména se nám nepodařilo dohledat. Můžeme se tedy jen domnívat, že jméno je německého původu a jeho základ souvisí se jmény označujícími povahové rysy: může být odvozeno o středohornoněmeckého gare, gar, garewer ve významu připravený. Druhá část příjmení se může vztahovat ke jménům odvozeným od práce, zde schic = vhodný, obratný.

 

V případě dalšího hlubšího zájmu se můžete obrátit na Ústav pro jazyk český, viz http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html

 

 

Použité zdroje

BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica; 34-IX. ISBN 80-7044-212-3.

http://www.kdejsme.cz/

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.10.2017 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu