Význam příjmení

Text dotazu

Dobrý den, ať hledám jak hledám, význam mého příjmení nemohu najít. Poprosila bych o informace k příjmení Pfauser/ová, jaký je původ, význam..
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Pfauser/Pfauserová je dle Moldanové (2004) pochází ze středohornoněmeckého slovesa phusen = funět.

Beneš (1998) toto příjmení zmiňuje v podkapitole Příjmení ze sloves zvuků a shoduje se s Moldanovou, že příjmení je odvozeno od středohornoněmeckého slovesa phusen - tedy kýchat, funět, supět, čenichat, nafukovat se.

Dle statistik Ministerstva vnitra ČR je toto příjmení celkem ojedinělé, v ČR se nachází pouze 87 mužů s příjmením Pfauser a 90 žen s příjmení Pfauserová. Nejhustější je výskyt tohoto příjmení v okrese Jindřichův Hradec.

http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Pfauser/hustota/

Použité zdroje

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. Vyd. 1. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1962. 355 s. Studie a prameny; sv. 14.

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

Všechny uvedené publikace můžete vyhledat přes Souborný katalog ČR, kde se Vám zobrazí, v jakých knihovnách je možné si dokumenty vypůjčit.