význam příjmení

Text dotazu

Původ a význam příjmení Zukalová

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Zukal, přechýlená podoba Zukalová, patří do skupiny příjmení z apelativ, tj. podstatných jmen, přídavných jmen, sloves, příslovcí, částic a citoslovcí obecného významu. Vzniklo z příčestí minulého činného slovesa zukat  = a) moravskoslovensky - tlouci, dorážet na někoho  = b) východočesky - tkát na ručním stavu

Zdroje:

Moldanová, Dobrava, 1936-

Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- 1. vyd. -- Praha : Mladá

fronta, 1983 (Mír 3). -- 289 s. ; 21 cm. -- (Malé encyklopedie ; Sv.

16). -- Obálka a vazba Josef Týfa. -- Přehl. lit. -- Zkr.

Knappová, Miloslava, 1936-

Příjmení v současné češtině : jazyková příručka / Miloslava

Knappová. -- 1. vyd. -- Liberec : AZ KORT, 1992 (Nové Město nad

Cidlinou : Agrodat). -- 185 s. : tab. ; 21 cm. -- Jmenné rejstříky.

-- Odkazy na lit. -- Pozn. o autorce. -- Přehl. lit. -- 700 výt. --

ISBN 80-900008-9-4 (brož.)