Význam příjmení

Text dotazu

jaký je původ a význam příjmení Marval

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Marval patří do skupiny příjmení z apelativ, tj. podstatných jmen, přídavných jmen, sloves, příslovcí, částic a citoslovcí obecného významu. Jde o příjmení které vzniklo z názvu jídla - marval = buchta z pohankové mouky. Obměněné podoby jsou Marvan, Marván(1397) a Marvánek.

Zdroj:

Moldanová, Dobrava, 1936-

Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- 1. vyd. -- Praha : Mladá

fronta, 1983 (Mír 3). -- 289 s. ; 21 cm. -- (Malé encyklopedie ; Sv.

16)

V dalších zdrojích (viz níže), se příjmení Marval nevyskytuje.

Knappová, Miloslava, 1936-

Naše a cizí příjmení v současné češtině / Miloslava Knappová. --

Liberec : Tax Az Kort, 2002. -- 256 s. ; 22 cm. -- ISBN

Mates, Vladimír, 1933-

Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších

příjmení / Vladimír Mates. -- Vyd. 2. -- Praha : Epocha, 2002. --

319 s. ; 21 cm. -- ISBN 80-86328-10-4

Mates, Vladimír, 1933-

Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení.

II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka / Vladimír Mates. --

Vyd. 1. -- Praha : Epocha, 2003. -- 381 s. ; 22 cm. -- ISBN

Mates, Vladimír, 1933-

Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem / Vladimír

Mates. -- 1. vyd. -- Praha : Epocha, 2004. -- 298 s. ; 22 cm. --

ISBN 80-86328-58-9