Význam příjmení

Text dotazu

Jaký je význam příjmení Čihák?

Odpověď

Původ příjmení Čihák může patřit do dvou kategorií:

1) výrazy číhač, číhař, číhal, čihák označovali ty, kdo "číhali" na ptáky, aby je ulovili. Čihákové a čihaři používali k odchytu ptactva nejen síťky a lepidla, ale i hlasu a různých vábniček. Název "čihadlo" byl sice označením místa, kde se na ptáky číhalo (čekalo), ale i pojmenování "lapacího zařízení".

2)podle původu, tj. pojmenování po místě, odkud přišel do nového bydliště - např. Čihadla (okres Nymburk), Čihák (Ústí nad Orlicí), Číhalín (Třebíč),... Přestěhoval-li se člověk odtamtud někam jinam, mohli k jeho křestnímu jménu přiřknout i ono Čihák.

Zdroje:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 1. Praha: Mladá fronta, 1983. 289 s.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.