Význam příjmení

Text dotazu

Jaký je původ příjmení Kroupová..a jaký má význam?

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kroupa (Kroupová) patří do skupiny příjmení vzniklých z apelativ (podstatných jmen obecného významu), konkrétně z názvů jídel a potravinářských výrobků - zde z názvu mlýnského produktu. Někdy se uvádí, že to může být příjmení odvozené z katgorie "podle stavu a zaměstnání" - kroupa (krupař, krupnik, krupičník)= mlynář, výrobce krup, případně obchodník s kroupami. Již z počátku 14. stol. existuje záznam o občanovi jménem Jacub Krupa. Podle statistiky Ministerstva vnitra ČR ke dni 15.7.2009 žilo na území České republiky 2 857 nositelek příjmení Kroupová a bylo to 195. nejčastější ženské příjmení u nás.

Použité zdroje:

Knappová, Miloslava, 1936-

Příjmení v současné češtině : jazyková příručka / Miloslava

Knappová. -- 1. vyd. -- Liberec : AZ KORT, 1992 (Nové Město nad

Cidlinou : Agrodat). -- 185 s. : tab. ; 21 cm. -- ISBN

80-900008-9-4 (brož.)

Moldanová, Dobrava, 1936-

Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- 1. vyd. -- Praha : Mladá

fronta, 1983 (Mír 3). -- 289 s. ; 21 cm. -- (Malé encyklopedie ; Sv.

16). -- (Váz.) : 26 Kč

Mates, Vladimír, 1933-

Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších

příjmení / Vladimír Mates. -- Vyd. 2. -- Praha : Epocha, 2002. --

319 s. ; 21 cm. -- Obsahuje bibliografii, bibliografické odkazy a

rejstřík. -- ISBN 80-86328-10-4 (váz.)