Význam příjmení

Text dotazu

Jaký je význam příjmení Příbek/Příbková?

Odpověď

Příjmení patří do skupiny příjmení, která vznikla ze jmen slovanských. Slovanská osobní jména byla složena ze dvou významových základů, např. Mir+slav(Miroslav). Složená slovanská jména byla často zkracována a jejich části různě slovotvorně modifikovány.

Příjmení Příbek pochází z osobního jména Přibyslav. Významovým základem je Příb + ek. Přib znamená být "přibývat, množit se". Přibyslav byl označován "muž jemuž přibývá slávy".

Zdroje:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 1. Praha: Mladá fronta, 1983. 289 s.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Jan Kotík, 1897. 288 s.

KNAPPOVÁ, Miloslava. Příjmení v současné češtině: jazyková příručka. 1. vyd. Liberec: AZ KORT, 1992. 185 s. ISBN 80-900008-9-4.