Význam příjmení

Text dotazu

Jaký je původ příjmení Fiala?

Odpověď

Příjmení Fiala má několik možností původu. Buď je řazeno k příjmením, která jsou odvozena z vlastností tělesných a duševních, nebo jde o přenesení názvu z říše květin.

Všeobecně se fialka pokládá za symbol skromnosti. Proto mohl být nějaký skromný člověk označen jako "Fiala či Fialka". Ale jsou i další možnosti vysvětlení původu, a to: horování pro fialky a jejich vůni, případně prosazování nějakého jejich údajného léčivého účinku apod.; pro množství těchto květin na zahrádce; kvůli domovnímu nebo erbovnímu znamení; pro nafialovělou barvu obličeje (velmi často u řezníků); přezdívka pro ty, kteří prodávali fialky na trhu; jako svědectví nesmírného pití (označení pro alkoholiky).

Zdroje:

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená. Praha : EPOCHA, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Mladá fronta, 1983. 289.

KNAPPOVÁ, Miloslava. Příjmení v současné češtině. Liberec : AZ KORT, 1992. 185 s. ISBN 80-900008-9-4.