Význam pranostiky "Neudrží leden, neudrží ani jeden"

Text dotazu

Prosím o vysvětlení pranostiky "Neudrží leden, neudrží ani jeden"

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

význam pranostiky je, že se nemůžeme během roku spoléhat na stabilitu počasí, viz níže:

„Jak neudrží leden, neudrží ani jeden (měsíc = nestálost počasí po celý rok).“

Zdroj: URBAN, Zdeněk, ed. a ROBEK, Antonín. Svatý Petr seno seče, svatá Anna buchty peče, aneb, Česká pranostika. Vyd. 1. Třebíč: Arca JiMfa, 1997. 231 s. ISBN 80-85766-85-X.