Význam pranostiky

Text dotazu

Význam pranostiky " Na Hromnice půl krajíce půl píce". Myslím, že zima se láme, ale není jisté jak bude ještě dlouho trvat, znamená období, kdy je nutno začít šetřit jak ve stáji, tak i v kuchyni. Jsem ve sporu se svým spolustolovnikem v místní restauraci. Potřebuji odborné stanovisko. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

podle Zdeňka Vašků v publikaci Hold slunci, dešti, půdě a pluhu : pranostikon (2014) toto přísloví vychází z hospodářských pravidel, kterými se bilancoval a poměřoval stav zimních zásob. Vycházelo se z reálného předpokladu počátku žní přibližně v polovině července, eventuálně počátku pastvy hovězího dobytka na konci dubna až počátku května. "Polovice zimy" v pranostikách tedy není astronomickým nebo meteorologickým pojmem, ale věcí zcela hospodářského obsahu.

Celé znění pranostiky je: Na Hromnice půl krajíce, půl píce, zjisti rolníku, máš-li více.

VAŠKŮ, Zdeněk. Hold slunci, dešti, půdě a pluhu : pranostikon. 1. vyd. Praha : Academia, 2014. 1183 s. ISBN 978-80-200-2313-1.