Význam pranostiky

Text dotazu

Význam pranostiky " Na Hromnice půl krajíce půl píce". Myslím, že zima se láme, ale není jisté jak bude ještě dlouho trvat, znamená období, kdy je nutno začít šetřit jak ve stáji, tak i v kuchyni. Jsem ve sporu se svým spolustolovnikem v místní restauraci. Potřebuji odborné stanovisko. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

podle Zdeňka Vašků v publikaci Hold slunci, dešti, půdě a pluhu : pranostikon (2014) toto přísloví vychází z hospodářských pravidel, kterými se bilancoval a poměřoval stav zimních zásob. Vycházelo se z reálného předpokladu počátku žní přibližně v polovině července, eventuálně počátku pastvy hovězího dobytka na konci dubna až počátku května. "Polovice zimy" v pranostikách tedy není astronomickým nebo meteorologickým pojmem, ale věcí zcela hospodářského obsahu.

Celé znění pranostiky je: Na Hromnice půl krajíce, půl píce, zjisti rolníku, máš-li více.

VAŠKŮ, Zdeněk. Hold slunci, dešti, půdě a pluhu : pranostikon. 1. vyd. Praha : Academia, 2014. 1183 s. ISBN 978-80-200-2313-1.

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

České Budějovice

Knihovna

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích

Datum zadání dotazu

09.02.2017 13:16

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu