význam pojmu bucek

Text dotazu

Co znamená slovo bucek, používá se na Moravě.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podle slovníku „Naše příjmení“ (na straně 35) je příjmení Bucek odvozeno od slova bucek, což znamená buclatý člověk. Také se užívalo jako domácký tvar pro některá jména začínající na Bu- (př.Budslav, Buclav, Buck)

V „Dialektickém slovníku Moravském“ se přímo slovo bucek nevyskytuje. Je zde uveden pouze význam slova bucka, což znamená pusa a také význam slova buček, tedy buk.

Pokud máte zájem o podrobnější rozbor, můžete se obrátit na jazykovou poradnu,

která funguje pod Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR, v.v.i.

(http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/)

Děkujeme za dotaz

Zdroje:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004, s. 229. ISBN 80-86781-03-8.

BARTOŠ, František. Dialektický slovník moravský. V Praze: Nákladem České akademie

císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1906. Archiv pro lexikografii a

dialektologii, č. 6.

http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/