význam OSN v dnešní době

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych informace o zdrojích ze
kterých bych mohla čerpat při psaní eseje na téma význam OSN v dnešní době.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

bohužel mnoho dokumentů, které by se zabývaly výhradně významem OSN v současnosti, není. Ovšem v níže odkazovaných bázích naleznete velké množství knih a především článků, které se zabývají úlohou OSN v konkrétních oblastech, např. mír, životní prostředí či sociální problémy. Z dokumentů byste tak mohla velmi přesně a podrobně vyvodit vliv, aktivity a význam OSN ve společnosti. Dříve než Vám však uvedeme příklady těchto konkrétních dokumentů, uvádíme Vám prameny, z nichž můžete čerpat obecné informace o vlivu OSN. U všech dokumentů jsme vzhledem k požadavku významu v současné době volili co nejaktuálnější roky, resp. dokumenty od r. 2000.

Informace byste mohla najít v následujícím článku:

* KLUZ, Karel. Renesance OSN se nekoná, vliv velmocí roste. Haló noviny, č. 25 (20110131), s. 10. ISSN 1210-1494.

Více článků můžete vyhledávat prostřednictvím článkové databáze ANL: http://aleph.nkp.cz/cze/anl.

Internetové zdroje:

* Úvaha: Má ještě OSN význam? - http://www.project-syndicate.org/commentary/nye47/Czech

* Webové stránky OSN - http://www.osn.cz/ - doporučujeme Vám stránky projít, jsou zde jistě popsány aktivity OSN, tedy z nich můžete také odvodit význam OSN v současnosti. Zdroj Vám doporučujeme jako jeden z klíčových.

Čerpat byste mohla také z monografických publikací, které pojednávají o významu mezinárodních organizací obecně, jistě mezi nimi bude zmíněno i OSN:

Mezinárodní společnosti obecně:

* SABOLČÍK, Dušan. Světové bezpečnostní organizace na přelomu 20. a 21. století a jejich význam pro operace na podporu míru: habilitační práce. [1]. 81 l.

* SABOLČÍK, Dušan. Světové bezpečnostní organizace na přelomu 20. a 21. století a jejich význam pro operace na podporu míru: habilitační práce. [2], Přílohová část. 83 l.

* Úloha OSN v měnícím se světě: má OSN budoucnost?: sborník příspěvků ze studentské soutěže. Vyd. 1. Praha: Vysoká škola ekonomická, 2000. 139 s. ISBN 80-245-0113-9.

* BRÁT, Lukáš. Úloha mezinárodních finančních institucí v procesu globalizace [rukopis]. 85, 7 l. Pozn.: diplomová práce

Nyní Vám uvádíme příklady dokumentů, které se zabývají významem OSN v konkrétních oblastech:

* TOASE, F. H., ed. a GORDON, D. S., ed. Aspects of peacekeeping. London: Frank Cass, 2001. xxix, 286 s. The Sandhurst conference series, ISSN 1483-1153. ISBN 0-7146-5040-4.

* AYISSI, Anatole N., ed. Cooperating for peace in West Africa: an agenda for the 21st century. Geneva: United Nations Institute for Disarmament Research, [2001]. xiv, 154, 164, xvi s. ISBN 92-9045-140-8.

* POPTŮČEK, Martin et al. Rozvojové cíle tisíciletí: cesta ke snižování chudoby a sociálního vyloučení: Česká republika: zpráva o rozvojových cílech tisíciletí = Millennium development goals: reducing poverty and social exclusion: Czech Republic: millennium development goals report. Bratislava: United Nations Development Programme, c2004. 69, 69 s. ISBN 92-95042-04-2.

* MATEJOVIČOVÁ, Barbora, ed., SANDANUSOVÁ, Anna, ed. a DYTRTOVÁ, Radmila, ed. Dekáda OSN výchovy a vzdělávání pro udržitelný rozvoj v kontextu terciálního vzdělávání. 1. vyd. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta, 2007. 108 s. Educo; č. 3. ISBN 978-80-86561-80-6.

* Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Strategie rozvoje zemědělství a výživy do roku 2010: Seminář. Praha: Min. zemědělství ČR MZe ČR, 2000. 42 s.

Záznam monografií naleznete v Souborném katalogu ČR (dostupný na adrese https://aleph.nkp.cz/cze/skc), kde jsou uvedeny také knihovny, které mají danou knihu ve svém fondu. Články z tisku poté můžete vyhledat v již zmiňované ANL (http://aleph.nkp.cz/cze/anl). Pro vyhledávání jsme použili klíčová slova: OSN, rozvoj, vliv, význam, úloha, mír, životní prostředí, bezpečnost ,atd. Záznamy byly omezeny rokem vydání 2000.