Význam názvu severočeského vrchu Debus

Text dotazu

Dobrý den již nějaký čas si lámu hlavu nad původem názvu obskurního názvu kopce Debus lokalizovaném v severních Čechách při obci Prackovice nad Labem. Dle mé hypotézy vychází název buď ze stejně znějícího německého příjmení a nebo z germanizace české přezdívky nedoloženého jména Debor "Debúš". Avšak nepochybuji že jméno může být i jiného mnohem staršího původu.

Odpověď

Dobrý den,

o původu názvu Debus jsme v literatuře zjistili následující:

Název Debus je v publikaci Pomístní jména v Čechách zmíněn ve skupině Nepředponových odvozených názvů, tj. příponových názvů vzniklých z osobních jmen a zeměpisných názvů pomocí přípon přivlastňovacího vlastnického charakteru; konkrétně se jedná o oronyma vyjadřující především vlastnický vztah majitele k objektu v době vzniku názvu; jde tedy o místo, které patřilo osobě (při vzniku u osobního jména), nebo patřilo do katastru obce (při vzniku ze zeměpisných jmen).

„…o starobylosti názvu svědčí např. Debus (ze Zdebuz k OJ Zdebud); podobně jako Bořeň, Libeš, Lovoš.“

Zdroj: OLIVOVÁ-NEZBEDOVÁ, Libuše. Pomístní jména v Čechách: o čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. Praha: Academia, 1995. s. 283. ISBN 80-200-0554-4. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:dac8e480-4b6f-11e5-a525-5ef3fc9ae867

Zdebud – čes. Jméno

Zdroj: PAČIČ, Jan. Gmenoslow čili slownjk osobných gmen rozličných kmenů a nářečj národů slawenského. Budjn: Kr. wšeučiliště pestianské, 1828. s. 108. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:7b775775-3ee9-4d84-b027-a2df170cb670

Zdebud

„Jména, složená z kmenů mír a bud, byla v Čechách a na Moravě v XII. a XIII. století velmi obyčejná … ; kmen druhý obsahují v sobě jména: Bohubud, Bolebud, … Zdebud; …“

Zdroj: ŠEMBERA, Vojtěch. Západní Slované v pravěku: čili rozbor kritický, že Slované v Germanii a Illyrii bydlejí od doby předhistorické. Ve Vídni: nákladem spisovatelovým., 1868. s. 109. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:b99f33e0-14a4-11e7-94e5-001018b5eb5c

Původ názvu vesnice Stebuzeves

„Vlastně Zdebuzeves, neboť jest to jméno odvozené od osobního jména Zdebud připojením k němu slova ves a vložením před ves samohlásky měkké, ježto i předcházející souhlásku změkčuje. Viz o tom Palackého Rozbor etymologický místních jmen československých. Časop. Mus. 1834. str. 412.“

Zdroj: Památky archaeologické a místopisné: organ Archaeologického sboru Musea království Českého a Historického spolku v Praze. Praha: Archaeologický sbor Musea království Českého, 1855, undefined(6). s. 262. ISSN 1801-5786. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:752bf6b0-d87b-11e4-9c07-5ef3fc9bb22f

Další zdroje:

*PROFOUS, Antonín, ŠMILAUER, Vladimír, SVOBODA, Jan a Česká akademie věd a umění. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960. s. 561. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:a82fe7c6709f9467ddb73cc466a84a34

*CUŘÍN, František. Jazyk: nářečí, místní jména, slangy. Čes. Budějovice: Jihočeské nakladatelství, 1986. s. 68. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:ff207020-62b7-11e3-8c6a-005056825209