Význam názvu obce Kaceřov (Plzeň-sever)

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se zeptal na význam názvu obce Kaceřov (Plzeň-sever). Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

zmínku o vzniku názvu obce Kaceřov (okres Plzeň-sever) jsme našli na oficiální webové stránce obce takto:

Prvopočáteční osidlování německým obyvatelstvem dokládá dodnes i název obce.

Německá lidová výslovnost i starší písemnosti dochovaly původní podobu místního názvu Gätzegrün, kterážto slovní složenina je vytvořena ze staroněmeckého osobního jména Gatze a německého podstatného jména die Grün a je volně přeložena jako Gatzův pozemek. Na rozdíl od názvu sousedních Pochlovic, v němž se prostřednictvím německé podoby Pochlowitz uchovalo staré slovanské jméno lokality, dokumentující založení před německou kolonizací. Původní  podoba názvu Kaceřova hovoří o německém osídlení. Zřejmě poprvé je známé na Müllerově mapě Čech z roku 1720, doložena německá novodobá forma místního jména Katzengrün, která sice vychází z původního znění, ale naprosto nerespektuje jeho význam.

Použité zdroje

Obec Kaceřov. Vznik názvu obce. [cit. 21.8.2023] Dostupné z: https://www.kacerov.cz/vznik-nazvu-obce