význam napisu

Text dotazu

Na starých příborech jsem objevil vzadu napsáno NEUSILBER - můžete mi objasnit jeho význam, jedná se o výrobce, nebo že neobsahují stříbro?????

Odpověď

Dobrý den,

 


Neusilber je jedno z mnoha slovních označení pro slitinu mědi a niklu nebo zinku, někdy obohacenou o železo nebo mangan, známou jako alpaka.

První zmínky o této slitině jako náhradě pravého stříbra jsou známy z Číny pod čínským „paktong“ nebo „pakfong“, odkud byla dovážena do Evropy. Ve dvacátých letech 19. století začalo Německo vyrábět slitiny, které se podobaly čínskému paktongu. Tato slitina byla vyrobena v r. 1823, pod původním názvem Argentan, později Neusilber, až se ustálila na obchodním názvu Alpacca. Když byl tento produkt v roce 1830 exportován do anglického Sheffieldu, stal se pro svůj kovový vzhled známým pod označením německé stříbro - tento název byl používán až do dob po první světové válce, kdy byl nahrazen obecným termínem alpaka.

Dalšími názvy jsou Alpacca, Argentan, Minargent či Pakfong. V angličtině se používají označení Nickel silver, German Silver, Paktong, New Silver, Alpacca (či Alpaca).

Zpočátku byla alpaka oblíbena jako výchozí kov pro výrobu postříbřeného nádobí.

Podle tohoto diskusního fóra (http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?t=1484&start=180) jde o slitinu imitující stříbro, která byla používána například k výrobě právě příborů a nebo součástek v modelářství.

 

V  jiném diskuzním příspěvku (http://www.sbirani.cz/viewtopic.php?f=63&t=869) je uvedeno složení: „…obsahuje 30-50% Ni, 45-70% Cu, 8-45% Zn, někdy stopové množství Pb, Sn i Fe.“

Použité zdroje

http://cs.wikipedia.org/wiki/Alpaka_%28slitina%29

http://diskuze.modely.biz/v[…]ic.php?t=1484&start=180

http://www.sbirani.cz/viewtopic.php?f=63&t=869

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

07.04.2015 19:05

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu