Význam mezi risk a riziko

Text dotazu

Dobrý den,

píši diplomovou práci zaměřenou na vnímání rizika u HZS ČR. Zabývám se otázkou toho, jaká jsou rizika, zda jsou hasiči ochotni riskovat, jak moc atd.
Zajímá mě proto, zda v českém jazyce je významový rozdíl slov RIZIKO x RISK nebo zda jsou to synonyma.

Předem moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podle etymologického slovníku slovo riskantní, risk znamená odvážný. Slovo pochází z francouzského risquant od risquer odvažovat se, riskovat k fr. risque nebezpečí. Riziko znamená nebezpečí. Z italského risico, týž význam riskantní.

Zdroj: HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.

Knihy k diplomové práci o HZS najdete také v katalogu Národní knihovna ČR, www.nkp.cz, katalogy a databáze, báze NKC - knihy.