Význam jmen Rylich a Reichelt

Text dotazu

Dobry den,
zajimal by me vyznam jmen Rylich a Reichelt. U Reichelta se domnivam, ze by to mohl byt boháč, ale u Rylicha netusim. Dekuji za Vas cas

Odpověď

Dobrý den,

 podle osvědčené příručky Dobravy Moldanové Naše příjmení - příjmení Rylich, viz Rillich, pochází z osobního jména Rülle, domácké podoby osobního jména Rudolf; Rilke.

Příjmení Reichelt -  příjmení z jednotlivých zdomácnělých křestních jmen německého původu a jejich odvozenin - Richard,...německá derivace Reichel, Reichl, Rajchl, Reichlík,...

Příjmení z různých derivací osobních jmen - v nářečí se -t na konci ztrácelo, ale v písemném projevu někdy zůstávalo - proto uvedeným postupem se z podoby Reichel (z Richwin) stává Reichelt (někteří badatelé ale tuto podobu odvozují od Ricoald, Reichhold, Reicheld).

Reich, Raich, Rajch - z německého přídavného jména reich = bohatý; zkratka osobního jména Reichard - nářeční podoba osobního jména Richard; rich = vládce, hart = tvrdý

Použité zdroje

BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E.Purkyně, 1998.
            MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.