Význam či součást římských jmen

Text dotazu

Vážení, ráda bych se zeptala: v historii se setkáváme s významnými Římany, kteří ve svém jméně mají jméno Publius. Je to jen součást jejich jména nebo má i další význam?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

římská jména mají zpravidla 3 části: praenomen (předjméno), nomen gentile (rodové jméno) a cognomen (přízvisko). Původně měli Římané jen praenomen (mezi nimi i Publius), nomen gentile a cognomen se přidaly později (podobně jako v našich končinách měli lidé nejprve jen křestní jména a později se přidávala příjmení). Většina jmen (ať už se jedná o praenomen, nomen gentile nebo cognomen) měla nějaký význam, který se ale postupně vytratil (podobně jako v češtině ztratila význam křestní jména jako Vlastimil či příjmení jako Zrzavý).

Jméno Publius má původ v indoevropských jménech a vzniklo pravděpodobně ze spojení dvou slov, a to *Publo-carus (lidu-drahý) – podobně jako české Vlastimil či Ladislav. Je otázka, zda to mělo pro tehdejšího Římana nějaký význam, nebo zda mu to přišlo stejné jako nám jména tohoto rázu.

Použité zdroje

RICHTEROVÁ, Alena. Praenomen. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2024-02-29]. Dostupné z: https://aleph.nkp.cz/F/?fun[…]0002404&local_base=KTD.

SVOBODA, Ludvík, ed. a kol. Encyklopedie antiky. Vydání 2. Praha: Academia, 1974. 741 stran, 16 nečíslovaných stran barevných obrazových příloh. http://olympos.cz/[…]/encyklopedie_antiky.pdf