význam adjektiva "hamfeštní"

Text dotazu

setkal jsem se s formulací "nesvobodné držení svobodného majetku" (v Berní rule je termín častý)
Lze to akceptovat ? Děkuji za ochotu

Odpověď

Dobrý den,

vysvětlení slova hamfest můžete nalézt například ve Vokabuláři webovém Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx?hw=hantfest

Hamfast

"1. čí, koho zápis, písemný záznam (něčeho n. něčích činů, výroků, prohlášení ap.)

2. na co list, listina, písemný doklad

3. admin. čí na co, čeho, jaký ("výsadní"), též "list hantfest" ap. písemné potvrzení (listinnou formou) udělených svobod, výsad, majetkových práv ap. (sr. StčS s.v. "privilegium" 2 a ESSČ s.v. "výsada" 2) listina zaručující udělené výsady s vlastnoručním potvrzením (podpisem?) osoby výsady poskytující 4. zř. jur. privilegium, udělená výsada (sr. StčS s.v. "privilegium" 1)"

Od slova hamfest odvozeno přídavné jméno hamfestní (či hamfeštní).  Hamfeštní list = list smluvní, výsadní.