Význam a skloňování slova preciosa

Text dotazu

Dobrý den, setkala jsem se ve starší literatuře se slovem "preciosa", na Internetu se mi však nepodařilo dohledat přesný význam - respektive našla jsem pouze neozdrojovaný wikipedický článek, podle nějž jde o pomnožné podstatné jméno označující drahocenné předměty. Mohla bych poprosit o oveření této informace? A má dané slovo skutečně pouze tvary plurálu?

Odpověď

Dobrý den,

Preciosa je např. jméno jedné postavy v dramatické básni Španělský student.
Zdroj: Květy. Praha: Rudé právo, 10.1911, 33(10), s. 493. ISSN 0023-5849. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:2495c410-c42d-11ec-a6b9-5ef3fc9bb22f

nebo název české firmy se sídlem v Jablonci nad Nisou, vyrábějící bižuterii. Odtud by se mohlo jednat o význam  'drahocenné předměty'; použití tohoto označení je ale spíš v přeneseném významu.
precióza, preciosa [-óza] ž. 1. zast. drahocenný předmět, skvost, šperk, klenot 2. zřídka preciózka preciozita, preciosita [-józi-] ž. knižně dokonalost...
Čerpáno z: KLIMEŠ, Lumír. Slovník cizích slov. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1985, s. 551. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:17e68ba0-a583-11e2-ada5-005056825209

Podobné:
preciozita, -y ž, knižně 1. dokonalost, zvl. v uměleckém slohu: francouzská p. 17. století století 2. řidčeji dokonalost v chování, jednání, projevech apod.; obyčejně přepjatá, strojená, precióznost, afektovanost
preciózka, -y ž(f< 1) 1. (pův. ve Francii 17. stol.) žena navštěvující salony, přepjatě dokonale, strojeně se chovající, libující si v duchaplné konverzaci strojená, afektovaná žena vůbec 2. (ve franc. liter. 17. století)- hrdinka preciózního díla n. žena pěstující preciózní literaturu preciózní příd. 1. přepjatě dokonalý, vybraný, afektovaný, strojený, nepřirozený, vyumělkovaný rozený, vyumělkovaný 2. (o souboru žánrů spjatých s liter. salony ve franc. literatuře 17. stol.) vyznačující se jazykovou přejemnělostí (až nepřirozenou); preciózně příst.; precióznost, -i ž kniž. preciozita
Čerpáno z: PETRÁČKOVÁ, Věra a Jiří KRAUS. Akademický slovník cizích slov. Praha: Academia, 1995. sv. 2, s. 613. ISBN 80-200-0497-1. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:c57db5db-1ff7-497f-992b-fcfc2a756e05

Co se týká dotazu na českou gramatiku, doporučujeme obrátit se na Ústav pro jazyk český AV ČR, Jazykovou poradnu https://ujc.avcr.cz/.