Význam a původ slova Volyňka

Text dotazu

Dobrý den,

rád bych se zeptal, jaký je význam a původ jména řeky Volyňky. Pokud je odvozena od jména obce Volyně, pak by mě zajímalo totéž o jménu Volyně. Dále bych se rád zeptal, zda tato řeka měla historicky i jiná jména - například nějaké germánské, keltské, latinské nebo německé pojmenování.

Děkuji.

Odpověď

Hezký den

přesný původ názvu řeky Volyňky jsme v dostupných zdrojích nenalezli – vzhledem k podobnosti s názvem města Volyně lze usuzovat, že je název řeky od názvu města odvozen, nicméně toto je pouze naše domněnka.

Informace o původu a významu města Volyně jsme hledali ve více zdrojích; zde jsou získané postřehy:

Slovník Místní jména v Čechách: jejich vznik, původ, význam a změny uvádí:

„2. Volyně (lid. ta Volyně, ve Volyni, do Volyně, volyňskej), okr. město v jižních Čechách nad řekou Volyňkou: 1271 (redditus) de prouincia Wolirich(!) et Vogezka(!), RB. II, 1179; 1315 Elizabeth regina (villas) in provincia Wolinensi jure Piescensi locat, t. Ili, 108n.; 1331 Wgyezd Regine penes Wolynam ..de Wolyna, t. 699; 1426 Wolyni (vyplatil), St. let. 70; 1615 (obec) města Volyně, Rozvrž, sb. 47. Jako jména Bavoryně, Budyně, Ra- dyně vznikla příponou -yně z os. jmen Bavor, Bud, Rad, tak i jm. Volyně vzniklo touž příponou -yně z os. jm. Vol. A jako je dokázáno, že m. jm. Byčice, Býkov a Býkovice povstala z os. jm. Býk a m. jm. Býčkovice z os. jm. Býček, tak možno jasně a bez ostychu vyslovit, že jm. Volyně je Volova, t. obec. Na zkratku Vol’ (viz výklad u jm. Voleveč) ze jména Volimír sotva lze myslit, poněvadž by m. jm. znělo *Volině. Při analogickém tvoře ní by ovšem jm. Volyně mohlo znamenat obec, která proslula chovem volů. [Srov. st. slov. územní jm. Volyň. Pokud jde o příp. -yň, srov. bělorus. -ukr. název říční Goryň, Seměnov I, 679.] Wonetitz, v. Bonětice (Přimda)! Voníkov, v. Vojníkov! Wonischen, v. Ohnišťovice! Wonnersdorf, v. Bonnesdorf (Кар- lice)!“

Zdroj:

*Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd. s. 607. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:200779f0-c49c-11e3-bb44-5ef3fc9bb22f

V publikaci Städtewappen des österreichischen Kaiserstaates se uvádí:

„543. Wollin

Böhm. Volyně, Zvoljn, lat. Vollinia

Stadt am rechten Ufer der Wollinka“

Zdroj:

*WIDIMSKY, Robert. Städtewappen des österreichischen Kaiserstaates. Wien: K.K. Hof- und Staatsdruckerei, 1864. s. 140. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:8b5f5ce0-7c9a-11e7-8b50-001018b5eb5c

Podle této publikace se tedy pro označení města Volyně používaly nebo byly v té době známy čtyři možné názvy: Wollin (také jinde jako Wolin), Volyně, Zvoljn a Vollinia.

Zdroje:

*Zemský statistický úřad Království českého. Zprávy Zemského statistického úřadu Království českého, Svazek III., sešit 2: Musea, knihovny, střední a odborné školy 1897, resp. 1896/7, stavby škol obecných a měšťanských 1869-1898. V Praze: Zemský statistický úřad Království českého, 1901. s. 28. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:389f6330-5e28-11e4-8b87-001018b5eb5c

*WONDRÁCZEK, Emanuel. Upravení daně z pozemků v Čechách: nástin činností okresních komisí odhadovacích a komisí zemských v r. 1871-1875 ; pak Návod, jak se má jednati při vceňování [pozemků] ...vydaný v červenci 1874 ; a Klasifikační tarify ku vceňování jednotlivých pozemků ve veškerých 91 odhadních okresích království Českého. V Praze: Jindřich Mercy, 1876. s. 120,121. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:7a375a10-8336-11e7-b92d-005056827e51

*Amtliches deutsches Ortsbuch für das Protektorat Böhmen und Mähren: herausgegeben vom Reichsprotektor in Böhmen und Mähren. Prag: Selbsverlag des Reichsprotektors in Böhmen und Mähren, 1940. s. 142. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:43ec7200-2433-11e6-8145-5ef3fc9bb22f

Pokud Vás historie města Volyně zajímá více doporučujeme také nahlédnout do následujících publikací:

*HEJTMÁNEK, Josef, ed. Volyně (1969): 670 let založení města: 105 let odborného školství: 60 let kopané. Volyně: Osv. beseda, 1969. 32 s.

*NEUMITKA, Miroslav a POLANSKÝ, Zdeněk. Volyně na starých pohlednicích. Díl první, Proměny města na prahu moderní doby. Vyd. 1. Liberec: RK, 2014. 192 s. ISBN 978-80-87100-25-7.

*TEPLÝ, František. Dějiny města Volyně a okolí. 2., dopl. vyd. [Volyně]: Nákladem Peněžních ústavů volyňských, 1933. 132 s.

Pokud by Vás zajímal původ názvů různých míst v Čechách, slovník Místní jména v Čechách: jejich vznik, původ, význam a změny je dostupný volně také na adrese ttps://mjc.ujc.cas.cz/